odnaleźć cel w życiu

role i cele w życiu

Każdy z nas pełni wiele ról- partner, przyjaciel, matka, ojciec, przyjaciel, przyjaciółka. Każda z tych funkcji, jakie sprawujemy, zostawia w nas głęboki ślad, a często także wywołuje poczucie niedosytu.

Często mamy poczucie, że możemy zrobić coś lepiej, albo wykonywać coś częściej. Również osoby, które spotykamy na swojej drodze, zarówno te, które pojawiają się na chwilę, jak i te, które są w naszym życiu na stałe, wpływają i kształtują nasze myślenie. To oddziaływanie ma zarówno wymiar pozytywny, jak i negatywny. Jak w takim razie możesz zajrzeć w głąb siebie i swoich ambicji, w taki sposób, by nie „uwierały” Cię zewnętrzne czynniki, stale podsuwające gotowe odpowiedzi? Musisz postawić sobie pytania, na które tylko Ty znajdziesz odpowiedź!

jak żyć?

ćwiczenie:

Usiądź wygodnie, w spokojnym i cichym miejscu. Zamknij oczy. Weź kilka oddechów. Nie staraj się wpływać na sposób oddychania, po prostu zwróć na niego swoją uwagę. Po chwili takiego wyciszenia, gdy Twoja uwaga będzie bardziej skoncentrowana, możesz przystąpić do następnych poleceń. Wyobraź sobie, że trafiasz do alternatywnego świata, gdzie nie musisz się martwić o materialne sprawy- pieniądze nie mają znaczenia. Twoja rodzina i przyjaciele są zajęci sobą, nie potrzebują Twojej pomocy i opieki, jesteś tylko i wyłącznie Ty i Twój nieograniczony czas. Miejsce, w którym jesteś, jest dla Ciebie przyjazne, czujesz się tam komfortowo. Masz dostęp do wszystkich możliwych rzeczy oraz rozległej wiedzy, jaki tylko możesz sobie wyobrazić. Ważne: nie istnieją w tym świecie Twoje lęki i obawy! Zastanów się- co zrobiłabyś w takiej sytuacji, mając bezkresne możliwości? Co zaczęłabyś robić, jak chciałabyś spędzić Swój czas? Daj się ponieść fantazji.

ćwiczenie wolności

To ćwiczenie, choć może Ci się z początku wydawać troszkę dziecinne, jest świetnym startem do pracy nad swoimi marzeniami. Aby odniosło efekt, warto pozwolić sobie na odpuszczenie wszelkich barier w głowie. Nie zastanawiaj się w trakcie ćwiczeń, jak wyglądasz w danym momencie, czy rodzina nie będzie się z Ciebie naśmiewać, nie myśl także o tym, że może to bez sensu.

trudności

Może się zdarzyć, że inne, „przeszkadzające” myśli nie będą odchodzić, a wręcz zaczną tłoczyć się w Twojej głowie, nie pozostawiając przestrzeni na inne rozważania. W takiej sytuacji łagodnie zauważ swoich „intruzów”, poświęć im chwilę uwagi i odłóż na bok, tak, jak zrobiłabyś np. z niedoczytanym fragmentem artykułu w gazecie. Zerknij na nagłówek. Obiecaj sobie, że później wrócisz do tych myśli, a teraz poświęć czas na samą istotę ćwiczenia. W ten sposób Twoje odczucia nie zostaną ignorowane, a po czasie może się nawet okazać, że uległy one zmianie i już Cię nie potrzebują.

Cel ćwiczenia

To ćwiczenie nie miało na celu pokazania Ci, co możesz osiągnąć, gdyby nie ograniczenia, które widzisz teraz w swoim życiu. Każdy z nas ma obowiązki, cele i zadania, które dotyczą świata zewnętrznego, i pozostaną niezmienne. I to jest w porządku! Chciałabym jednak, żeby to uczucie, gdy Twoja wyobraźnia płynęła swobodnie na nieznane tereny, zostało w Twojej pamięci. Głównym celem tego zadania było właśnie to- aby na chwilę wyzwolić się ze swojego poczucia obowiązku, rozmyślania o innych, o ich potrzebach i żądaniach. 

Pielęgnuj w sobie to poczucie wolności i otwartości!

Uwaga, w tym ćwiczeniu jest ryzyko, że możesz „złapać się” w małą pułapkę. Mianowicie, może okazać się, że większa część Twojego życia, a nawet cała, jest podporządkowana innym. Może być zatem Ci trudniej w odnalezieniu nawet marzeń związanych tylko z Twoją osobą, jeśli wszystkie Twoje pragnienia i cele są osadzone wokół innych ludzi (np. wokół dzieci, partnera, pracy). Jednakże, nie stresuj się tym- po prostu zauważ, że tak teraz wygląda Twoje życie, a dzięki uświadomieniu sobie tego, możesz wprowadzić zmiany. Masz teraz cenną wskazówkę, która pomoże Ci w ustaleniu balansu między tym, co oddajesz do świata, a tym, co przyjmujesz. Często zdarza się, że obwiniamy się za swoje działanie („dlaczego zaniedbuję siebie?”), jednak pamiętaj, że poczucie winy niczego nie zmieni na lepsze!

Możesz jedynie wpłynąć na to, co dzieje się teraz. Wyciągnij wnioski i działaj!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *