dziecko-w-domu

DZIECKO W DOMU

Na hasło „dziecko w domu” odczuwasz niepokój, uścisk w żołądku, a serce skacze do gardła? Czas spędzony z dziećmi w domu może być piękny. Jednak nie oszukujmy się- może być także bardzo trudno. Przyzwyczajone do szkolnej rutyny i szaleństw z rówieśnikami, dzieci w domu mogą być rozdrażnione. Niewykorzystana energia- przepis na niekontrolowane wybuchy złości gotowy! Dorośli również z trudem akceptują nową sytuację. 24h na dobę z dziećmi to wyzwanie. Jak to wszystko ogarnąć i nie doprowadzić do małej wojny domowej?

NUDA

            Przede wszystkim- pozwól dzieciom się trochę ponudzić. Dając im czas na oswojenie z nową sytuacją, nie zasypuj milionem rozrywek. Dzięki temu zaadaptują się szybciej do nowych warunków. Możesz dyskretnie podsunąć dawno nieużywane gry, jednak nie decyduj za nie. Pamiętaj- zasada im mniej, tym lepiej, sprawdzi się i w tym przypadku.

dziecko w domu

Ile razy słyszysz „Mamo, nudzę się” gdy pokój wręcz ugina się pod stertą zabawek? Zredukuj ich liczbę. W jednym z niemieckich przedszkoli wprowadzony został program, gdzie przez 3 miesiące w roku dzieci bawią się bez zabawek. Nowatorski pomysł przygotowany przez pracowników socjalnych Rainer Strick and Elke Schubert odniósł sukces. Dzieci, po chwilowej dezorientacji, potrafiły zająć się zabawą na długie godziny.

Wnioski: dzieci uczą się, że nuda jest kreatywna! Oczywiście nie musicie od razu wyrzucać wszystkiego. Ten przykład jedynie udowadnia, że dziecku nie stanie się nic złego, jak się trochę ponudzi. Wręcz przeciwnie, może odkryć podkłady kreatywności. Wskazówka: wyluzuj w kwestii bałaganu. Pozwól budować bazę z koców, poprzestawiać krzesła. Daj się po prostu bawić. Może dołączysz do nich?

RUTYNA

            Druga sprawa: rutyna. Dla zachowania porządku nad chaosem i lepszej kontroli nad czasem: wprowadź plan dnia! Ze starszymi dziećmi możesz ułożyć go wspólnie. Wstawanie o tej samej porze, godziny posiłków, czas kreatywny i czas przed telewizorem. (Wytyczne, które przedstawia WHO odnośnie czasu przed telewizorem w zależności od wieku, możecie znaleźć tutaj: KLIK. Ciekawy wpis na ten temat znajdziecie również na stronie Mataja.pl KLIK.) Możecie też wprowadzić dni tematyczne (dzień gotowania, języka angielskiego, piratów?). Dobrym pomysłem jest także stworzenie wspólnego kalendarza.

kreatywnosc

Dlaczego rutyna jest ważna? Dzięki niej i Ty, i dziecko w domu będziecie mieć poczucie kontroli nad tym, co się dzieje. To ważne, szczególnie w tak trudnym czasie.

NATURA

portobello

Bardzo ważny punkt: NATURA. Jeśli tylko macie możliwość wyjścia do lasu, nad wodę (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa oczywiście) to róbcie to! Wykorzystajcie ten czas na kontakt z naturą. Wpłynie to pozytywnie zarówno na Was, jak i na dzieci. Każda wyprawa może mieć cel- szukanie wiosny, skarbu piratów, śladów dinozaurów. Ty najlepiej wiesz, co zainteresuje Twoje dzieci.

Nie ma takiej opcji, by wyjść na dwór? Wspólne przesadzanie kwiatków na balkonie albo nawet obserwacja ptaków przez okno także spełnią swoje zadanie.

ROZMOWY

„Przymusowy” czas z dziećmi może być punktem startowym do poprawy Waszych relacji. Rozmawiajcie o tym, co się dzieje. Dzieci widzą, że coś jest nie tak. Przekaż im informacje na temat bieżącej sytuacji, dostosowane do wieku. Ważne: nie oglądaj i nie czytaj wiadomości w panice wiadomości przy dziecku (telewizji w tle mówimy nie!).

Podsycanie swojego lęku wpływa negatywnie na nasze zdrowie psychiczne. Pomyśl zatem, jak wpływa na dzieci! Powiedz dzieciom o sytuacji, nie oszukuj ich, jednak nie karm ich (i siebie!) całodniowymi relacjami ze świata. To nie jest potrzebne i nie wnosi nic dobrego do Waszego życia. Zastanów się, razem z dziećmi, co możecie zrobić, żeby czuć się lepiej. Ten czas wspólny można wykorzystać na naukę dbania o swoje samopoczucie. Wspólna joga, ćwiczenia, tańce- to świetny sposób zarówno dla dzieci, jak i dla Ciebie na relaks i odskocznię od problemów świata.

PRACA

Co zrobić, jeśli musisz pracować, a dziecko w domu nie daje Ci chwili spokoju? Zapewne większość z Was widziała już „porady”, by w takiej sytuacji wyjaśnić dzieciom, że rodzice pracują i zająć ich spokojnymi zabawami. Kto ma dzieci, z pewnością parsknął śmiechem po przeczytaniu tego stwierdzenia. Teoria brzmi super, w praktyce już trochę gorzej to wygląda. Co zatem zrobić, jeśli faktycznie musisz pracować, a dzieci nie dają Ci spokoju?

Zgódź się na coś, co do tej pory było „zakazane” lub wykonywane tylko pod Twoim nadzorem. W zależności od wieku, będą to różne czynności. Malowanie farbkami w wannie, zjeżdżalnia z krzeseł, skoki ze stolika na materac. Cokolwiek to będzie, zrób dobry wstęp. Tworząc aurę „wyjątkowości” danego zadania, może udać Ci się zając ich na długi czas!

dziecko-w-domu

Oczywiście, w ostateczności pozostaje Netflix. Jeśli czasem przekroczycie „wytyczne”, co do czasu oglądania, bo masz ważne zadanie- trudno. Następnego dnia poświęć więcej czasu na wspólną zabawę.

RODZIC TEŻ CZŁOWIEK

Pamiętaj, żeby zadbać o siebie! Jeśli niepokój i stres panują nad Twoim dniem, logicznym jest, że dzieci to odczują. Znajdź chociaż kilka minut dla siebie. Chwila medytacji wieczorem, uspokojenia się, wyciszenia, a może szalony taniec przed lustrem w łazience. Ograniczenie social media, wiadomości, wszelkich negatywnych wpływów również pomoże. Zamiast irytować się na zamknięcie w domu, zaakceptuj i znajdź pozytywy. „Ok, teraz jestem w domu z dziećmi, co mogę zrobić, by było nam lepiej?”. Wspólne gotowanie, może nawet porządki? Młodsze dzieci z chęcią odkurzają, machają szmatką. Starsze można zachęcić np. do wspólnych przebieranek przy okazji redukcji szafy.

joga

Jeśli nie możesz przestać i co chwilę zerkasz w telefon, polecam aplikację Forest. Dzięki niej zredukujesz czas przy telefonie. Warto także zapoznać się z aplikacją „Smiling Mind”. Oferuja ona codzienne krótkie (8-15 min) ćwiczenia oddechowe oraz uważności. Pomagają w redukcji stresu i obniżają poziom lęku. Obie aplikacje są darmowe. Nie jest to post sponsorowany, sama korzystam z tych aplikacji i uważam, że rewelacyjnie się sprawdzą. Szczególnie w takiej specyficznej i trudnej sytuacji, jakiej teraz wszyscy doświadczamy.

Czy macie jeszcze jakieś pomysły, jak przetrwać ten czas z dziećmi w domu?

North Berwick

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *