izolacja-i-jej-skutki

IZOLACJA I JEJ SKUTKI

Izolacja. Poczucie samotności. Wykluczenia. Niektórzy spędzają ten czas sami, inni wręcz przeciwnie, w zgiełku rodzinnym. Przez całą dobę, na kilkudziesięciu metrach kwadratowych, z osobami, które zwykle są w pracy i w szkole. Niezależnie od sytuacji, każdy z osobna może czuć się SAMOTNIE.

Pielęgnacja strachu

Nie ma większego znaczenia fakt czy wirus nas „dopadnie”, czy też ktoś z naszych bliskich zachoruje. Jesteśmy w stanie stałej, czynnej gotowości i oczekiwania na najgorsze. Sama świadomość, że może się wydarzyć coś złego, potęguje nasz lęk. Zaciętość, z jaką myjemy ręce po każdym powrocie z wyjścia na świat zewnętrzny. Zamknięci w domach, odizolowani od reszty społeczeństwa, mijający się sporadycznie na ulicy w odpowiedniej odległości. To dziwne uczucie, gdy na nasz widok na chodniku, inna osoba szybko ucieka na drugą stronę ulicy. Strach zaszczepiony w każdym z nas powoli kiełkował, by wreszcie wystrzelić z niesamowitą prędkością. Podlewamy go i pielęgnujemy, czytając przerażające doniesienia medialne, wymieniając się ze znajomymi informacjami z pewnych i mniej pewnych źródeł.

samotność izolacja poczucie osamotnienia

Nie tylko wirus jest zagrożeniem

Jednak nie tylko sam wirus czy też zachorowanie z jego powodu nas przerażają. Wiele osób martwi się także sytuacją ekonomiczną- swoją oraz kraju. Jak będzie wyglądał nasz świat po wyjściu z izolacji? Czy uda nam się zadbać o siebie, o swoją rodzinę? Panika, która ogarnęła wszystkich, pokazała, jak łatwo wystraszyć dużą część społeczeństwa w jednej chwili. Śmieszne obrazki, które przedstawiały papier toaletowy jako rzadko spotykaną zdobycz, zestawmy z mniej zabawnymi pustymi półkami sklepowymi i brakiem maseczek w szpitalach.

Natura i inne (nie)zbędniki

Niestety, nie jest trudno przewidzieć skutki zamknięcia i odizolowania. Na szczycie listy rzeczy, które sprawiają, że żyjemy długo i szczęśliwie, znajdują się kontakty społeczne. Kontakt z naturą także jest niekwestionowanym „wyzwalaczem” dobrego nastroju (tutaj podkreślam- NIE JEST lekiem na depresję czy też inne zaburzenia, żeby nie było wątpliwości- przebywanie na świeżym powietrzu poprawia jakość życia, natomiast depresję leczymy lekami i psychoterapią). Jaki będzie efekt zakazu wyjścia do lasu, parku czy nad jezioro?

natura izolacja covid

Oczywiście, duża część osób radzi sobie, jak może w zamknięciu. Izolacja w domu może sprzyjać odkrywaniu siebie. Joga, porządki, gotowanie. To jest wspaniałe, pokazuje, jakie zdolności adaptacyjne posiada człowiek. Korzystamy z komunikatorów internetowych, rozkwitają znajomości facebookowe. Możemy się widzieć na kamerkach, dzwonić do siebie. Dostępne są opcje wsparcia psychologicznego on-line.

Jednak nie wszyscy mają na tyle silne zdrowie psychiczne, by sprostać zadaniu, które przed nami postawiono. Co z tymi, którzy już cierpieli na różne zaburzenia? Co z osobami, które widząc świat przed soczewkę depresji czy też lęków, po obejrzeniu wiadomości z kraju pomyślą- „to jest nawet gorsze niż moje wyobrażenia”?

izolacja samotność koronawirus

Izolacja i jej efekty

Czujemy się zagrożeni, bezradni, a przede wszystkim- bezsilni wobec problemów, które dzieją się wokół nas. Izolacja dodatkowo wzmaga ten stan. Te uczucia nie znikną bez śladu od razu po zakończeniu okresu izolacji. Większość z nich może utrzymywać się jeszcze długo po zniknięciu potencjalnego realnego zagrożenia. U niektórych osób efekty będą trwać kilka miesięcy, a nawet lat.

„Uczestnictwo lub bycie świadkiem sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu swojemu lub uczestników zdarzenia”. Czy to zdanie brzmi znajomo? To definicja traumy. Czym jest obecna sytuacja w wielu krajach, jeśli nie doświadczaniem społecznej, międzynarodowej traumy? Kryzysowa sytuacja wymagała podjęcia drastycznych kroków. Jednak leczenie długofalowych skutków krótkowzrocznych decyzji będzie kosztowało wszystkich dużo więcej niż pokazują nam wykresy przewidywanych strat materialnych.

izolacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *